Komşu ile buzlar eriyor

13 Mayıs’ta Türkiye’yi ziyaret etmesi planlanan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in ziyareti Yunanistan tarafından ‘samimi ziyaret’ olarak yorumlandı. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in 13 Mayıs’ta Türkiye’ye yapacağı ziyaret hakkında konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis, ziyareti samimi bir görüşme olarak değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapılacak görüşme ilişkin SKAI FM radyosuna verdiği röportaj veren Yerapetritis, Türk ve Yunan liderler arasındaki görüşmelerin “dramatize” edilmemesi gerektiğini belirtti.

“KRİZLERİ BERTARAF EDİP…”

Yerapetritis, Türk ve Yunan liderlerin buluşmalarının, diğer ülke liderleriyle yapılan görüşmeden farksız olduğunu belirterek olağan değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Yerapetritis “Buluşup, konuşup, krizleri bertaraf edip, sonraki adımları atmamız önemli.” dedi.

Yerapetritis, Kariye Camii’nin ibadete açılması kararından Yunanistan’ın duyduğu memnuniyetsizliği dile getirerek, bunun yeni bir karar değil, 2020’de alınmış bir karar olduğunu belirtti.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ ANLAŞMALAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 7 Aralık 2023’teki Atina ziyaretinde iki taraf arasında imzalanan anlaşmaların iki ülke ilişkilerini ileriye taşıyan önemli anlaşmalar olduğunu vurgulayan Yerapetritis, bu anlaşmaların, sistematik olarak ilerlediğini ve pazartesi günü Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakis arasında yapılacak görüşmenin de bir parçası olacağını kaydetti.

Yerapetritis, 13 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakis arasında yapılacak ikili zirve için “Bence beklememiz gereken samimi bir görüşme olmasıdır. Ortaya konması gereken konular ortaya konacaktır. Dikenli konular da liderler ve heyetlerimiz arasında ele alınacaktır. Pozitif gündem, siyasi diyalog ve güven artırıcı önlemleri içeren görüşmelere yönelik sonraki adımlar için bir yol haritası çizilecektir.” ifadelerini kullandı.

Komşuyla buzlar eriyor! Atina, Miçotakis’in Türkiye ziyaretini ‘samimi görüşme’ olarak yorumladı – 2. Resim

Miçotakis’in 13 Mayıs’taki Türkiye ziyaretinin ikili ilişkilerde atılacak önemli bir adım olduğunu ifade eden Yerapetritis, bir sonraki önemli adımın ise iki liderin NATO Zirvesi kapsamında temmuzda Washington’da buluşması olduğunu belirtti.

YUNAN ADALARINA KAPIDA VİZE UYGULAMASI

Yunanistan’dan Türk turistlere bazı Yunan adaları için kapıdan bir hafta süreyle vize uygulaması başlatılmış ve ilk 10 günü içinde, geçen yıl aynı döneme oranla adalara gelen turist sayısı üç misli artış göstermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x