Google, Chrome’un Güvenli Tarama Özelliğini Gerçek Zamanlı Koruma Olarak Değiştiriyor

Google bir süredir Chrome web tarayıcısının kullanıcıları için Güvenli Tarama adını verdiği bir koruma sunuyor. Şirket bugün, Güvenli Tarama’nın standart sürümünde kötü niyetli web sitelerine karşı daha da iyi koruma sağlayacak bir değişiklik yaptığını duyurdu.

Google yayınladığı bir blog yazısında, bugünden önce Safe Browsing’in standart sürümünün bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda düşmanca web sitelerinin bir listesini sakladığını belirtti. Bu liste her 30 ila 60 dakikada bir güncelleniyordu. Ancak şirket, kötü niyetli tipik bir web sitesinin yalnızca 10 dakika boyunca aktif olabileceğini belirledi.

Yapılan değişiklik, Güvenli Tarama listesine artık Google’ın sunucularından erişilebileceği ve böylece bu listedeki güncellemelerin gerçek zamanlı olarak yapılabileceği anlamına geliyor. Google, bu siteler tarafından yapılan kimlik avı saldırılarını eski yönteme kıyasla yüzde 25 oranında azaltacağını söylüyor.

Yeni standart Güvenli Tarama değişikliği şu anda Chrome masaüstünde ve iOS sürümünde mevcut. Ancak Android cihaz sahipleri bu değişikliği Mart ayının ilerleyen günlerinde alacaklar.

Google ayrıca iOS’ta Chrome için Şifre Kontrolü özelliğinin geliştirildiğini duyurdu. Bu özellik, kullanıcıları yalnızca ele geçirilmiş olarak etiketlenmiş şifreleri varsa uyarmakla kalmayacak, aynı zamanda şifrelerinden biri veya daha fazlası kopyalanmışsa veya zayıf bir şifre olarak kabul ediliyorsa kullanıcılara mesaj gönderecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x